Jak vybrat záznamové médium?

Jak vybrat správné záznamové médium?

Potřebuje zálohovat nebo přenášet svá data? Pak můžete využít některé ze záznamových médií. Patrně to bude CD nebo DVD nosič, existují však i další typy datových médií. Jaké to jsou a v čem liší?

 • Tomáš, redaktor Heureka.cz
 • Doba čtení: 5 min.

Rozdělení záznamových médií

Magnetická média

Magnetická média k záznamu dat využívají povrch pokrytý jemnými zmagnetizovanými částečkami. Ta mohou mít buď analogovou podobu (audio/video kazety), nebo digitální podobu. Záznam na nich lze snadno přepisovat a mazat, jsou však citlivá na magnetické pole a přiblížením magnetu téměř jistě dojde ke ztrátě dat.

 • Diskety - malé, lehké, ale mají velmi malou kapacitu (kapacita 3,25" diskety je 1,44 MB)
 • Pásková média - podobná audio/video kazetám, páska namotaná na kotoučích, vysoká kapacita ale malá rychlost, dříve používáno pro zálohy serverů, dnes již téměř vymizela
 • Zip - vysokokapacitní média podobná disketám, dnes je nahradily optické disky
 • HDD - pevné disky, princip magnetické indukce, data jsou uložena do soustředných kružnic, rozhraní ATA a SATA
 • Data lze snadno upravovat, přepisovat a mazat

 • Citlivá na magnetické pole


Optická média

Optická média zaznamenávají data ve formě mikroskopických teček nebo čárek na povrchu příslušného média. Jde o mechanický záznam, která je kvalitnější a odolnější, než magnetický. Čtení záznamu je prováděno pomocí laserového paprsku uvnitř optické mechaniky.

 • CD (Compact Disk) - zpočátku zejména hudební nosiče, dnes již běžné a levné záznamové médium digitálních dat, kapacita 650 MB či 700 MB
 • DVD (Digital Versatile Disc) - velmi rozšířené médium, stejný princip jako u CD, vyšší hustota bodů až ve dvou vrstvách, kapacita 4,7 GB, dvouvrstvé 8,5 GB
 • HD DVD - vychází z DVD, kratší vlnová délka laseru, na jednu vrstvu se vejde 15GB dat
 • Blu-ray Disk - využívá stejný laser jako HD DVD, ale jinou strukturu záznamu na disku, na jednu vrstvu umožňuje zapsat až 25GB dat
 • Vysoká kapacita

 • Relativně rychlé čtení dat

 • Spolehlivost a odolnost

 • Citlivé na poškrábání


Elektronická média

V současnosti přechozí typy záznamových médií nahrazují elektronická média, která mají podobu USB flash disku nebo paměťové karty. K záznamu využívají paměťový čip, jehož kapacita může dosahovat stovek GB.

 • Paměťové karty - nejčastěji se používají v digitálních fotoaparátech a mobilních telefonech, různé formáty, ke čtení a zápisu dat nutná čtečka
 • USB Flash disky - připojení do USB portu, který má dnes každý počítač
 • SSD - stejná rozhraní SATA jako pevné disky, v porovnání s HDD tiché, výrazně rychlejší zápis, čtení i start, nižší spotřeba energie, odolné proti otřesům
 • Malá velikost

 • Odolnost proti nárazům a škrábancům

 • Odolnost pro magnetickému poli

Parametry záznamových médií

Kapacita

Za nejpodstatnější parametr všech záznamových médií lze považovat jejich kapacitu. Ta udává jaké množství dat je možné na médium uložit. Nejvyšší kapacitu v současnosti nabízí elektronická média a u nich obecně platí, že čím je kapacita vyšší, tím je médium dražší. Optické disky a magnetická média mají stanovenou přesnou kapacitu pro konkrétní typ.

Kapacita optických disků
Kapacita paměťových karet
Typ paměťové karty Maximální kapacita
SD / microSD až 2 GB
SDHC / microSDHC 4 GB až 32 GB
SDXC / microSDXC 32 GB až 2 TB
CF / CFast až 512 GB
CFexpress přes 2 TB
XQD přes 2 TB
Kapacita USB Flash disků

USB Flash disky jsou v dnešní době běžně k dostání v kapacitách 16 GB až 256 GB, existují ale i modely s kapacitou 512 GB až 1 TB.

Rychlost zápisu a čtení

Aby se vám se záznamovými médii pracovalo pohodlně, je důležitá i rychlost, s jakou na ně lze zapisovat data nebo z nich data číst. Čím je záznamové médium pomalejší, tím déle potrvá zápis/čtení dat a tím více času tímto procesem strávíte. Obecně nejvyšších rychlostí dosahují elektronická záznamová média jako SSD, USB Flash disky a paměťové karty, u nichž lze dosáhnout až stovek MB/s. Magnetické pevné disky disponují rychlostmi 70 až 100 MB/s a jsou obecně pomalejší, než SSD.

U optických médií CD, DVD a Blu-Ray se rychlost udává jako násobek 1350 kB/s, takže například nosič s rychlostí 16× umožňuje přenosovou rychlost 16 × 1350 = 21 600 kB/s (21,6 MB/s). Abyste rychlost využili, musí být použita mechanika se stejnou nebo vyšší rychlostí.

Optická média CD, DVD a Blu-Ray mají stejné fyzické rozměry, liší se však kapacitou.

Životnost optických disků CD, DVD a Blu-Ray je až 100 let. Je však třeba disky skladovat při stálé teplotě 25 °C při stabilní vlhkosti 50 % a nevystavovat je světlu.

Příslušenství

Externí mechaniky

DVD vypalovačky

DVD R/RW mechaniky

Externí DVD vypalovačky

Vypalovací software

CATEGORY-START diskova-pole CATEGORY-STOP

CATEGORY-START pevne-disky-externi CATEGORY-STOP

DVD vypalovačky

Pevné disky interní

Časté dotazy

Jaký je rozdíl mezi CD-R, CD-RW a CR-ROM?

Disky CD-ROM (Compact Disc Read Only Memory) jsou pouze ke čtení, tedy nelze na ně ukládat data. Primárně se disky CD-ROM vyrábí komerčně jako např. hudební CD, nebo CD se softwarem.

Na disky CD-R (Compact Disc Recordable) lze data zapsat, avšak pouze jednou a poté budou na disku trvale uložena. Poté jej lze číst jako standardní CD-ROM.

Disk CD-RW (Compact Disc Re-Writable) je přepisovatelný a lze na něj data zapisovat opakovaně.

Jaký je rozdíl mezi DVD, DVD±R, DVD±RW a DVD+R DL?

Disky DVD (Digital Versatile Disc) jsou obdobou disků CD-ROM a uživatelsky z nich lze data pouze číst.

Na nosiče DVD+R a DVD-R lze data zapsat pouze jednou, poté budou na disku trvale uložena. Jde tedy o obdobu CD-R.

DVD+RW je vymazatelný disk, podobně jako z disku CD-RW z něj lze data smazat a nahrávat opakovaně.

DVD+R DL je dvouvrstvý zapisovatelný formát DVD podobný DVD+R. Dvouvrstvé DVD disky mají vyšší, dvojnásobnou kapacitu a lze na ně nahrávat až 8,3 GB oproti standardním 4,7 GB. Na nosič DVD+R DL lze data nahrát pouze jednou.

Jak přehrát stará CD/DVD, když už nemám počítač s mechanikou?

Pokud vlastníte stolní počítač, je možné, že máte v počítačové skříni slot na interní optickou mechaniku a můžete si tedy takovou pořídit. Pokud máte notebook bez optické mechaniky nebo PC ve skříni bez možnosti instalovat optickou mechaniku, využijete externí mechaniku. Ta se připojuje pomocí USB kabelu podobně, jako externí pevný disk.